دغدغه ایران

اینکه موسیقی یک سلیقه هستش شکی نیست، اینکه در یک جامعه باید همه جور استایل موسیقی باشه شکی نیست. اینکه فرهنگ خیلی از مردم ما مخصوصا در زمینه موسیقی از دست رفته شکی نیست. ولی وقتی میای برای معروفیت دست به هر کاری میزنی (حتی) نابودکردن ذهن و افکار سالم یک بچه که در این دنیای اسفناک پدر و مادرش دارن با بدبختی و زحمت بزرگش میکنن و تو ... حمال میای و بهشون میگی که (همیشه قبل خواب اول دوتا شات بزن بعد بخواب یا همیشه اول اینستا بعد کتاب) باید بگم که حرومزاده ای بیش نیستی و حروم زاده تر از تو همه اونایی هستن که واست کار میکنن. هر چند که وقتی تو مثل یک حیوان به بچه خودت هم رحم نکردی چه انتظاری میره که به بچه های مردم رحم کنی. فقط امیدوارم هیچ وقت جایی رو در رو نشیم. هم تو هم اون تتلو بیناموس تر از تو که هدفتون به گند کشیدن فرهنگ و جوان های مردمه. چون اون روز برسه با افتخار حبس جفتتون رو میکشم.
پست اینستاگرامی پویا پورجلیل خواننده و پلیس

ادب مرد به ز دولت اوست

درباره انتقادها به آهنگ جدید ساسی مانکن با نگاهی به ادبیات انتقادی پویا پورجلیل

متولد آبان ۶۷ در اهواز است. سال ها است که خوانندگی می کند و برخی آثارش شهرت فراگیری در جامعه ایران دارند؛ ساسی مانکن. برغم محبوبیت غیرقابل انکار این خواننده جوان، انتشار آهنگ جدیدش به نام “دکتر” صدای اعتراض بسیاری را بلند کرد. بخش قابل توجهی از این نقدها به واژه های بکاررفته در دکتر و یا آنچه بدآموزی گفته می شود، پرداخته اند. البته کار در مواردی از نقد فراتر رفت و به فحاشی و تهدید به قتل کشیده شد. در نمونه قابل تاملی پویا پورجلیل خواننده و پلیس ساکن آمریکا، ساسی مانکن را حرام ز… و بی نا … خواند و گفت حاضر است در ازای قتل مانکن و تتلو حبسش را هم بکشد! در نوشتار پیش رو ضمن نقد چنین واکنش هایی، به چرایی مقبولیت ساسی مانکن می پردازیم.

 

چرا ساسی مانکن محبوب است؟

بسیاری از منتقدین ساسی مانکن، تتلو و … اشعار این خوانندگان را بی محتوا یا مبتذل می دانند. به عنوان نمونه معتقدند چرا باید نوجوانان یا نونهالان ما، مفاهیم جنسی را که مناسب سن ایشان نیست بشنوند و به زبان بیاورند؟ به نظر می رسد این دست از منتقدین چندان مسئولیتی برای والدین برای مدیریت کردن این مهم قائل نیستند در غیراین صورت به نظر نمی رسد نیازی به ردیه نویسی می بود. از طرفی این دست از منتقدین چندان توجهی به اصل محتوای به زعم ایشان سخیف یا مبتذل آهنگ دکتر (و دیگر آثاری از این دست) نمی کنند. به تعبیری می توان پرسید سخیف است چون ما نمی پذیریم؟ یا دوست نداریم با حقیقت مواجه شویم؟ تا حال از خود پرسیدیم چه میزان اشعار ساسی و دیگرانی چون او با حقیقت جامعه ایران و نه الزاما علایق و باورهای ما، سنخیت دارد؟ ساسی آنچه در جامعه وجود دارد را از آن وام می گیرد، لباس آهنگین به آن می پوشاند و در نهایت به جامعه تحویل می دهد. به همین جهت است که آهنگی چون “دکتر” تا این میزان مقبول واقع می شود. ساسی آینه ای در برابر ما قرار می دهد.

با این حال دست کم برخی از ما آینه شکستن را صواب می دانیم. درحالیکه مگر جز این است که “اول اینستا بعد کتاب”؟ به بیانی روشن تر آن چه ساسی خواند حقیقت است و چون یارای مواجه با حقیقت را نداریم راه را در حذف و تخریب افشاگر می بینیم. در حقیقت نویسنده ساسی مانکن را نه یک خواننده مبتذل که یک افشاگر می بیند. ساسی نه الزاما در مقام یک روشنفکر یا نظریه پرداز که در جایگاه یک خواننده پاپ دست به افشاگری زده است. اشعار او پژواک جامعه ایران است. شاهد مثال آنکه اگر اول کتاب می بود و بعد اینستا، در آن صورت منتقد محترم در اینستا با رکیک ترین الفاظ کمر به قتل خواننده نمی بست! پویا پورجلیل منتقد نگران آینده فرزاندان این سرزمین، از سخیف و مبتذل بودن اشعار ساسی و تاثیر مخرب آن بر روح و روا کودکانمان می گوید اما از این مهم که چگونه به آیندگان باید بگوییم که مصلحین این جامعه فحاش، قاتل و حبس کشیده بودند، حرفی به میان نمی آورد. آری، بخش قابل توجهی از منتقدین ساسی خود آیینه تمام نمای “اول اینستا بعد کتاب” هستند.

 

ادبیات منتقدین؛ مهر تاییدی بر اشعار ساسی

ساسی مانکن متولد و تربیت شده کدام جامعه است؟ چرا میلیون ها بازدید دارد؟ چون از مسایلی گفته است که مردم با آن ارتباط برقرار می کنند. اول اینستا بعد کتاب دروغ نیست. با چند نفر همزمان رابطه داشتن دروغ نیست. ارجحیت مسایل مالی بر مسایل عاطفی بیراه نیست. او خشونت، ناآگاهی، فقدان انسجام اجتماعی و بسیاری از عوارض اجتماعی ما ایرانیان را پیش چشممان آورده است. وقتی پویا پورجلیل ساسی و تتلو را با الفاظی چون بی نا… و حرام زا… مخاطب قرار می دهد، باید چند پرسش بنیادین مطرح کنیم. حرام زا… کیست؟ چه دخل و تصرفی در به دنیا آمدن خود داشته است؟ اساسا کدام یک در به دنیا آمدنمان نقش داشته ایم که ساسی یا دیگری داشته باشد؟ ساسی شعر و سبک و محتوای کارش روشن است. ثمره حافظ و سعدی خواندن، حرام زا… خطاب کردن دیگران است؟ نمی شود نقد کرد اما از توهین پرهیز نمود؟

بی نا… خطاب کردن دیگران نتیجه شاگردی استاد شجریان و غلامحسین بنان است؟ نباید پرسید روا است در واکنش به یک آهنگ، انسان کشت؟ نویسنده برخورد توام با خشم و خشونت برخی از منتقدین ساسی را درک می کند. چون ساسی مانکن حقیقت را عریان مطرح کرده است. آن هم برای مای شیفته پرده پوشی و دروغ. مردمانی عموما عصبی و احساسی که جز تایید هیچ سخن یا نقدی را برنمی تابیم. دانش اندک موجب شده است تا بسیار سطحی مسایل اجتماعی را تحلیل و نتیجه گیری کنیم. در غیر این صورت چه جای بحث است که اگر ساسی خوانده است اول اینستا بعد کتاب، بسیاری هم دعوت به کتاب و کتابخوانی کرده اند. با این حال چرا تحول مثبتی در این زمینه شاهد نیستیم؟ اگر بپذیریم که اشعار ساسی و دیگرانی چون او، جنبه سکسی و اروتیک نامناسبی دارد در آن صورت می توان عنوان کرد این میزان دعوت و تبلیغ به عفاف و پاکدامنی و مانند این چرا اثرگذار نبوده است؟ ساسی آهنگ دکتر را بتازگی خوانده است، آمار خیانت، فرار دختران یا ازدواج بیش از 40 هزار کودک نیز، ریشه در آهنگ ساسی دارد؟[1]

تعارف را کنار بگذاریم. بسیاری از دانشگاهیان ما نیز دست بالا، جز در رشته تحصیلی خود هیچ اطلاعی از دیگر مسایل، بویژه حوزه علوم انسانی، ندارند. جالب آنکه برغم چنین سطحی از دانش، خود را در همه زمینه ها صاحب نظر می دانیم. عموما اطلاعاتی را جسته گریخته از سایت های مختلف می خوانیم و با نگاهی از بالا، در اینجا و آنجا نشر می دهیم که ما روشنفکریم و دیگران نادان. ما خوبیم و دیگران بد. ما می فهمیم و دیگران خیر. نمونه بارز آن نیز کپی پیست کردن جملات دیگران آن هم بدون اشاره به منبع و ماخذ است. بهتر است با خود روراست باشیم. این شعر نیست که عامل انحراف است این فشارهای فرهنگی، باورهای سنتی و رویکردهای غیرعلمی است که عامل این مهم است.

 

پانویس


[1]– آمار ازدواج کودکان در کشور +اینفوگرافیک www.yjc.ir

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.