دغدغه ایران

"آن ها اجازه نمی‌دادند که نوزادها متولد شوند. حتی زنانی که در ماه هشتم بارداری هم بودند، مجبور به سقط جنین می‌شدند. اما در سال آخر وجود اردوگاه، تعداد بارداری‌ها آنچنان بالا بود که نمی‌توانستند همه را سقط کنند. مادرها و دخترانی که با هم به اردوگاه آورده می‌شدند، از هم جدا می‌کردند. همچنین بر روی صدها زن و کودک در این اردوگاه "آزمایش‌"های نفرت‌انگیزی صورت گرفت."
افشای جزئیات هولناک از زندان زنانه نازی‌ها www.fararu.com

اندیشه های شبه نازی

در نقد عقیم سازی زنان کارتن خواب

نمیشه که اینا تولید مثل کنند و بعد دولت با سرمایه مردم تولیدات اینا رو سیر کنه… تنها راه حل واقعی کنترل کردن جمعیت کارتن‌خواب‌ها و حاشیه‌نشین‌ها، عقیم کردن اجباریه… گرچه مغزهایی که کار نمی‌کنه برای عقیم‌کردن سگ و گربه هم احساساتی می‌شن چون عادت دارد فقط به حقوق موجودی که یا توانایی درک حقوقشون رو نداره و یا شعورش رو نداره فکر کنند، اما نمی‌تونند به حقوق اون بچه‌ای فکر کنند که تو این قبرها به دنیا میاد و حق داره تو این وضعیت متولد نشه…[1]

آن چه خواندیم اظهار نظر یک مقام آلمان نازی یا یک نئونازی امروزی نیست! سیما حق شناس همسر بزرگمهر حسین پور، همچون همسرش، معقتد است افراد بی بضاعت را باید عقیم کرد![2] بی درنگ به ذهن خطور می کند که چرا چنین بخشی از جامعه به عقیم سازی می اندیشد؟

آیا کسی محق است به بدن انسانی دیگر دست درازی کند؟ آیا عقیم سازی راه حل مقابله با فقر است یا توانمندسازی؟ به بیانی دیگر عقیم سازی صرفا پاک کردن صورت مسئله نیست؟ آیا شرایط اجتماعی و اقتصادی کشور به نحوی نیست که مجددا فقیری پدید آورد؟ بگذارید کمی صریح تر باشیم. اساسا فقر چیست و فقیر کیست؟

“فقر اغلب محرومیت در رفاه توصیف می شود که از یک طرف به معنای گرسنه بودن، فقدان پناهگاه و لباس، بیماری و عدم مراقبت، بیسوادی و مدرسه نداشتن است و از سوی دیگر مردم فقیر در شرایط نامساعد خارج از کنترلشان به سر برده و آسیب پذیرند. این افراد به طور دائم یا ادواری از منابع، توانمندی ها، انتخابات، امنیت و اختیار لازم جهت بهره مندی از استانداری لازم زندگی و دیگر حقوق مدنی و سیاسی و اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی خود محرومند.”[3]

اما پرسش مهم تر این است که چگونه فرد یا افرادی به دایره فقر فرومی غلتدند؟ آیا صرفا تصمیمات فردی، نظیر مصرف مواد مخدر و مانند این، عامل فقر است؟ آیا حوادث طبیعی نظیر زلزله و سیل یا تعدیل نیروی کار کارخانه ها نمی تواند زمینه سازی فقر باشد؟

پس می توان نتیجه گرفت فقر مولود صرف تصمیمات فردی نیست بلکه محیط نیز در پدید آمدن آن دخل و تصرف دارد.[4] به عنوان نمونه وقوع زلزله در بم یا رودبار خسارات عظیمی پدید آورد و بسیاری را بی خانمان و وارد چرخه فقر کرد. آیا می توان تهران و دیگر نقاط کشور را مصون از چنین بلایایی دانست؟ در آن زمان که ثمره سال های تلاش برای ساختن یک زندگی در چند ثانیه از دست رفته است، عقیم سازی بلازدگان چاره کار است یا توانمندسازی؟

 

عقیم سازی یا توانمندسازی؟

خلیل رفعتی یکی از کارتن خواب هایی است که سال ها با اعتیاد دست و پنجه نرم کرد و دوران سیاهی را در زندگی خود پشت سر گذاشت. او زمانی به خرید و فروش ماشین مشغول بود که گرفتار مصرف هروئین می شود به همین خاطر تمام دارایی خود را از دست می دهد.

همین امر باعث می شود در خیابان های لس آنجلس به کارتن خوابی بپردازد و تا سر حد مرگ پیش برود. اما عزم او برای ترک اعتیاد زندگیش را متحول می کند و پس از بستری شدن در یک کمپ برای رهایی از زندگی نکبت بارش تصمیم به تهیه یک نوشیدنی از چند میوه مختلف می گیرد که همین امر باعث می شود وی به تاسیس آبمیوه فروشی های زنجیره ای روی آورد و هم اکنون جزو مولتی میلیونرهای جهان نیز محسوب می شود او که هم اکنون 46 سال دارد توانسته زندگی متفاوتی برای خود فراهم کند.[5]

نمونه خلیل رفعتی، جدا از اهمیت عزم و اراده وی، گواه زمینه اجتماعی است که امکان بازگشت را به شهروندان خود می دهد. مفهومی که در جامعه ما ابتر است و در پاسخ به فقر، عقیم سازی را چاره کار می داند. ذهنیتی که پیش از این نیز با طرح چالش بلاک کردن به نوعی ذهنیت حذفی و قهری در برخورد با مسایل اجتماعی را نشان داده بود.

ذهنیتی که متعلق به یک فرد نیست و در لایه های مختلف اجتماعی دیده می شود. شاید به جرات بخشی از این دست اظهار نظرها ریشه در همه چیز دانی ما دارد که گمان می کنیم می بایست در همه امور اظهار نظر کنیم! و از آن مصیبت بارتر آن که نظر خود را مطلقا درست و خدشه ناپذیر می پنداریم تا جایی که صدای مخالفین را هم قطع می کنیم:

“کامنت رو بستم… باور نمیشم، زیر پستای قبلی در مورد همین پست کامنت می‌ذارن، دایرکت می‌دن… واقعا اینا سالمن؟!… من موافقم عاشقان کامنت هم عقیم شن، تا ژن عاشقان کامنت دادن منقرض بشه این بستن کامنت رو تازه یاد گرفتم… چه کیفی می‌ده… سکوت و لایکای کسایی که حرف هم رو می‌فهمید”[6]

  

 

پانویس ها


[1]– امروز از عقیم کردن فقرای کارتن خواب می گویند؛ چند ماه آینده شاید از کشتن آنان  www.alef.ir 

[2]– پس مدتی بزرگمهر حسین پور از این اظهار نظر خود ابراز پشیمانی کرد

[3]– عبداللهی، محسن، بشیری موسوی، مهشید، نقش سازمان های جامعه مدنی در فقرزدایی، فصلنامه ی علمی – پژوهشی رفاه اجتماعی، سال پانزدهم، شماره 59، ص 13

[4]– مضاف بر آن حتی در مواردی که تصمیمات فردی هم عامل یک معضل باشد نمی بایست برخورد قهری را جایگزین بازپروری نمود.

[5]– کارتن خواب ایرانی که مولتی میلیونر شد www.yjc.ir

[6] – امروز از عقیم کردن فقرای کارتن خواب می گویند؛ چند ماه آینده شاید از کشتن آنان www.alef.ir

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.