جامعه

تعامل را جایگزین تقابل کنیم

نگاهی به ضرورت همکاری در جهت رفع معضلات اجتماعی

پس از انتشار شماره نخست ماهنامه در 30 آبان ماه، در کنار تشویق ها تعدادی از عزیزان مطالبی را مطرح فرمودند که در این مجال به آن ها می پردازم. محتملا مخاطبان ما به درستی متوجه کوتاه بودن مطالب (5 عنوان و حداکثر در قالب 1200 واژه) شده باشند. در باب این مهم که چرا چنین تصمیم گرفته شد باید اشاره کنم که فضای کنونی جامعه ایران به شدت منفعل و گریزان از مطالعه است! شاید محدودیت های موجود در حوزه نشر از دلایل مهم این بی رغبتی باشد اما مطمنا تنها دلیل آن نیست.

بخشی از آن به بی حوصلگی و البته همه چیز دانی ما برمی گردد. ما کمتر می خوانیم و بیشتر حرف می زنیم چون گمان داریم در باب همه مسایل صاحب نظریم. طبعا چنین ذهنیتی خود را نیازمند به مطالعه احساس نمی کند. از سوی دیگر کم نیستند مطالبی که با همین رویکرد منتهی نه در مقام خواننده یا مخاطب که در مقام نویسنده کباده علم و ادب می کشند و نگاهی به اصطلاح از بالا به پایین دارند. رویکردی که به تعبیری تو ذوق مخاطب می زند خاصه اگر رویه انتقادی باشد، وی را طرد می کند و از خود می راند.

این همه چیز دانی از هر دو سو (چه از جانب نویسنده و چه از جانب خواننده) ثمره ای جز برکشیدن دیوار بی اعتمادی ندارد. یکی خود را دانای کل می داند و صرفا به نسخه نویسی و تز دادن می پردازد و سوی دیگر که عموما غرق در روزمرگی است با برچسب صحبت های روشنفکری و یا بی فایده خواندن چنین اقداماتی، به مقابله و مقاومت برمی خیزد. گرچه کار سخت و دشواری است و سرند مدعی حل همه مسایل موجود در این رابطه نیست، اما تلاش دارد تا پرداختن به مسایل گوناگون اجتماعی، تفسیر خود از محیط پیرامون را با مخاطب در میان بگذارد، مخاطبی که الزاما نظری موافق و همسو با مطلب یا مطالب منتشره شده در ماهنامه ندارد.

به بیانی دیگر تلاش داریم تا با مخاطبان خود پایه صحبت بنشینیم و گامی هر چند کوچک در جهت جایگزینی همیاری، همکاری و هم فکری با روحیه پرخاشجو، مبارزه طلب و مستبد به رای، برداریم. از این رو ناگفته پیدا است که سرند از نظر مخاطبان خود، خاصه اگر نقد بر تمجید پیشی گیرد، استقبال می کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn