دغدغه ایران

معرفی استارت آپ: نیماد

مصاحبه با سپهر ساغری مدیرمسئول ماهنامه سرند و سرپرست استارتاپ نیماد

ما کی هستیم؟ 

من، سپهر ساغری کارشناسی علوم آزمایشگاهی از دانشگاه علوم پزشکی گیلان و سرپرست استارتاپ نیماد هستم. نگاه اجتماعی به مسائل زنان و کودکان و توجه به افرادی که در قاعده هرم واقع شدند و از امکانات کمی برخوردار هستند منجر به شکل گیری ایده اولیه شرکت نیماد شد. نیماد، لغتی پهلوی و به معنای تشخیص است. ما برای سهولت کارهای تشخیصی آداپتوری ساختیم که از یک طرف به گوشی تلفن همراه و از سمت دیگر به عدسی چشمی میکروسکوپ متصل می شود که بتواند نمونه را فیکس و کار را تسهیل کند. با این کار متخصصان تصاویر را می بینند و تصمیم نهایی را اتخاذ می کنند. ما ضمناً برای تشخیص در این زمینه، از هوش مصنوعی نیز استفاده کردیم و به فکر تأسیس شبکه اجتماعی ای که جنبه یپزشکی داشته باشد نیز افتادیم. رباتی هم داریم که قابلیت اتصال به میکروسکوپ را دارد و اسکن و تصویربرداری از راه دور را نیز انجام می دهد. امّا ما با وجود رقبای قوی ای که در این بازار وجود دارند، دستگاه هایی را طراحی کرده و ساختیم که علاوه بر قیمت مناسب نسبت به نمونه های خارجی، قابلیت ارزیابی بالا برای میکروسکوپ ها و کیفیت تشخیص زیادی را هم دارد و ضمناً، دستگاه های ما نمونه های بیشتری را بررسی و انرژی را نیز ذخیره می کنند.

 

 

کجا می لنگیم؟

مهمترین، چالش پیش روی ما به جهت ماهیت و حساسیت های فعالیت های تشخیص پزشکی، اهمیت و نوع کیفیت کار ماست؛ زیرا از لحاظ فرهنگی برای کشور ما که اقتصاد آن بر پایه فروش نفت و واردات اقلام گوناگون می باشد، استفاده از فناوری و کاربرد علوم روز جهانی مانند هوش مصنوعی، بلا کچین و … با مقاومت از سوی یک سری اشخاص، مواجه می شود که همین موضوع، مانع بزرگی برای پیشرفت فعالان این حوزه به شمار می آید و کار آن ها را با مشکل مواجه می کند.

 

 

چه مزیتی داریم؟

به طور کلی، ما با استفاده از فناوری های نوین، بازارسازی در کشورهای در حال توسعه و ساخت و ارائه محصولات باکیفیت که مجهز به فناوری های روز دنیاست و قیمت نهایی آن، نسبت به مشابه خارجی آن خیلی پایین تر است تلاش می کنیم که با استفاده از هوش مصنوعی، روش های تشخیصی را تسهیل کنیم و خدمات مناسبی را به پزشکان و بیماران ارائه دهیم. ضمناً تصمیم داریم که با استفاده از زنجیر ه بلوکی، کوین هایی را تعریف کنیم تا از این راه درآمدزایی داشته باشیم.

 

پیشنهاد

افرادی که می خواهند وارد این حوزه شوند باید مطالعات فرهنگی داشته باشند. آن ها با خواندن مطالب گوناگون در حوزه تاریخ و جامعه شناسی باید بدانند که یک سری از مشکلات متعلق به سال های دور است که هنوز هم وجود دارند؛ پس باید با تکیه بر دانش روز، به دنبال یافتن راه حل مناسب باشیم.

 

در آینده

به طور کلی، مطرح شدن مبحث کارآفرینی در کتاب های دبیرستان اتفاق بسیار خوبی است که سبب افزایش اطلاعات دانش آموزان در این زمینه می شود؛ ولی همگام با گسترش آموزش فرهنگ کارآفرینی در اجتماع، باید ساختار اقتصادی مستقل از نفت، بهره گیری از دانش بومی متخصصان در زمینه طراحی و ساخت دستگاه های پیشرفته و مجهز به دانش روز و تعامل با اقتصاد جهانی نیز صورت گیرد. ما به فکر بین المللی شدن، دادن مشاوره به افراد گوناگون و جذب نیروهای خلاق هستیم.