دغدغه ایران

مصاحبه ای دوستانه با یک کارآفرین

مصاحبه با سپهر ساغری مدیرمسئول ماهنامه سرند و سرپرست استارتاپ نیماد

لطفا خودتون رو معرفی کنید و مختصر رزومه ای از خودتون بگید که آشنا شیم

من سپهر ساغری هستم ورودی هشتاد و هفت علوم آزمایشگاهی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و فارغ التحصیل سال 91. سابقه همکاری با نشریات مختلف دانشجویی و غیر دانشجویی من جمله شرق، دنیای اقتصاد و ایران رو داشتم و با توجه به علایق شخصی و وضعیت موجود در جامعه تصمیم گرفتم که وارد عرصه کارآفرینی بشم. در این زمینه دو کار انجام دادم که اولی انتشار ماهنامه سرند بود که از سال 94 کلید خورد و دومی هم تاسیس استارت آپ نیماد که در حوزه تجهیزات پزشکی است.

 

از اونجایی که شما سردبیر نشریه سرند هستید، لطفا مختصری از سرند بگید که برای چی اصلا به سمت ایجاد یک ماهنامه رفتید که به مسائل اجتماعی و فرهنگی می پردازد

پس از همکاری با نشریات محتلف رفته رفته متوجه گره های کور جامعه شدم و بزرگترین گره کوری که به چشمم آمد نبود یه جریان فکری متفاوت از وضع حال بود. جریان فکری ای که به جای نقد صِرف حکومت و دولت، به نقد بدنه ی جامعه بپردازد. سرند هم برای همین شکل گرفت که بتواند به نقد اندیشه و رفتار بدنه ی جامعه بپردازد.

 

شما در دوران دانشجویی دبیر انجمن اسلامی بودید و نشریه سرند هم از همونجا متولد شد. چرا در دوران دانشجویی علاوه بر درس سراغ کار دیگه ای هم رفتید؟ ادامه تحصیل انتخاب بهتری نبود؟

در رابطه با ادامه تحصیل باید گفت که در رشته علوم آزمایشگاهی، کرسی های کمی برای ارشد و دکترا وجود دارد و افرادی بسیار توانمندتر و باسوادتر از من در این مسیر پا می گذارند و جامعه ما از لحاظ این گونه افراد که به مراتب بالای علمی برسند به کمبود نخواهد خورد. اما در حوزه صنعت و کارآفرینی شرایط کاملا برعکس است و رغبتی چندانی برای حضور در این عرصه وجود ندارد. برای همین کارآفرینی را انتخاب کردم. بسیاری از افرادی که در رشته ما به قصد ادامه تحصیل درس می خوانند رشته خود را صرفا کار در محیط آزمایشگاه می بینند و بس. کمتر کسی به دنبال تولید و اختراع مثلا بیوسنسور، کیت تشخیصی و یا حتی نشریه علمی است. من چه الان و چه در دوران دانشجویی معتقد به این مسیر نبودم و نیستم.

 

چه اتفاقی افتاد که شما تصمیم گرفتید به سمت کارآفرینی بروید و استارت آپ تاسیس کنید؟ اندکی هم از نیماد و هدفش بگید.

نیماد هم به همین منظور تاسیس شد که مشکلاتی که در آزمایشگاه می دیدم را برطرف کنم. من با کمک دوستانم آقای رستمی (فارغ التحصیل ارشد مکانیک دانشگاه صنعتی شریف) و خانم مهندس موسوی (دانشجوی دکتر هوش مصنوعی دانشگاه تهران) این استارت آپ رو راه اندازی کردیم تا بتوانیم به معنای واقعی کلمه کار متفاوتی در حوزه ساخت تجهیزات پزشکی و بویژه آزمایشگاهی به انجام برسانیم. کارمان هم از آداپتوری که نسبت به سایرین ساده محسوب می شود شروع کردیم تا موارد پیچیده تر نظیر ساخت ربات تشخیص دهنده سلول های طبیعی و سرطانی.

 

به عنوان شخصی که هم در دنیای تکنولوژی بوده و هم در دنیای کلاسیک و به اصطلاح سنتی پزشکی، جهت گیری آینده در مورد این دو مقوله رو چگونه می بینید؟ آیا همچنان به این شکل باقی می مانند یا اینکه از نظرتون تغییراتی خواهند داشت؟

با توجه فرهنگ مصرف گرایانه ای که ما داریم، معتقدم که اگر به همین روند سنتی و روتینی که امروز داریم ادامه بدهیم یعنی همین مسیر فروش نفت به شرق و غرب عالم و خرید اجناس مختلف از همان شرق و غرب پیامد محتوم آن می شود که کشور در ادامه با بیکاری بیشتر، فساد اجتماعی فراگیرتر و ضعف بیشتر در عرصه بین المللی روبه رو خواهد شد. کارآفرینی در حقیقت استفاده از دانش و نوآوری برای رفع نیازهای کشور است. حال اگر نگاه به دانشگاه و اخذ مدرک به مثابه فرصتی برای منیت و خودخواهی باشد یا فرضا به فکر ارتقای شغلی یا ازدواج و مسایلی از این دست باشیم، خروجیش تداوم وضع موجود است. جهان توسعه یافته به سمت کارآفرینی رفته و ثمره اش را هم دیده است. ما و دیگر ملل توسعه نیافته چنین نکردیم و پیامدشم را داریم می بینیم.

 

پیشنهاد خود شما چیست؟ اینکه ما دانشجو ها به عنوان جمعی که قرار است آینده را بسازیم، چه مسیری رو پیش بگیریم؟

به نظر من مطمئنا در آینده تب اخذ مدرک دانشگاهی فروکش خواهد کرد. خیلی ها نمی خواهند بپذیرند که جامعه ایران چیزی جدای از بقیه جوامع بشری نیست. درست است که ما تجارب خاص خودمان را داشتیم و داریم ولی این تجارب در کلیات بسیار شبیه سایر کشورها و جوامع بشری است؛ بنابراین ما هم باید به سلایق و علائق دیگران احترام بگذاریم و به ایشان میدان بدهیم. قرار نیست که همه ارشد و دکترا بگیرند و ادامه تحصیل بدهند. حتی قرار نیست همه وارد دانشگاه شوند. درست این است که یک فرد به تناسب توانمندی هایش بخواهد وارد دانشگاه بشود یا نه و اینکه بخواهد چه مسیری را پیش بگیرد. حقیقت امر این است که ما چه بخواهیم چه نخواهیم باید وارد این مسیر بشویم. اگر نشویم هم دست طبیعت ما را به آن سمت خواهد برد.

 

اگر مایل هستید راه ارتباطی معرفی کنید تا دانشجویان بتونن با شما ارتباط بگیرند

شماره همراهم و ای میل خود را تقدیم می کنم. همه عزیزان می توانند با قرار قبلی مشاوره کارآفرینی رایگان دریافت نمایند.

۰۹۱۱۳۳۹۲۷۸۵

 SepehrSaghari67@gmail.com

 

عزیزان اگر نیاز به مشاوره کارآفرینی رایگان دارند می توانند با آقای ساغری تماس برقرار کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.